به گزارش روابط عمومي ايرانسل، پنجاه و چهارمين جلسه از سلسله نشست‌هاي «نقد و انديشه» وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، با موضوع  «توليد محتوا در فضاي مجازي» با حضور مهندس باقر صمدي معاون ديجيتال شرکت ايرانسل، مهندس احمد نخجواني مديرعامل شرکت شاتل و مهندس مهدي يزداني رئيس هيأت مدير? سامان? VoD نماوا برگزار شد.


معاون ديجيتال شرکت ايرانسل در اين نشست، در پاسخ به اين پرسش که چطور اپراتورها مي‌توانند به بازار توليد محتوا ورود کرده و جوانان در اين زمينه چه نقشي دارند، گفت: اگر بخواهيم صادقانه دربار? تعرف? اپراتورها در ايران صحبت کنيم، بايد گفت تعرف? اپراتورهاي ثابت و همراه در ايران، در مقايسه با ديگر کشورهاي جهان، پايين است؛ اما با وجود اين، اپراتورها با در نظر گرفتن قدرت خريد مردم در زمان‌هاي مختلف، سعي مي‌کنند به کمک مردم بيايند و براي پايين آوردن هزينه‌ها، در توليد محتوا کمک کنند که نيم‌بها کردن محتواي داخلي و کاهش هزينه‌ها يا رايگان کردن محتوا در مواردي مانند آموزش آنلاين يا عزاداري محرم، از اين جمله است.


وي تأکيد کرد: البته بايد در نظر داشته باشيم، هر ميزان هم اپراتورها براي محتواي داخلي، تخفيف قائل شوند، اگر محتواي مناسب و باکيفيت وجود نداشته باشد، مردم براي آن هزينه نمي‌کنند، حتي ارزان و نيم‌بها؛ اما اگر محتواي باکيفيت ارائه شود، مي‌تواند براي همه توليد ثروت کند.


معاون ديجيتال ايرانسل در ادامه دربار? استقبال از VODها در ماه‌هاي اخير توضيح داد: در حال حاضر نسبت به قبل، استقبال خوبي از VODها شده است؛ اما هنوز هم 70 درصد از ترافيک اپراتورها در پلتفرم‌هاي خارجي مصرف مي‌شود و تنها 30 درصد از آن در فضاي داخلي صرف مي‌شود. اگر مي‌خواهيم اين نسبت تغيير کند، بايد تا حد امکان از توليد محتواي داخلي حمايت کنيم.


وي تصريح کرد: درست است که مي‌گوييم 70 درصد از ترافيک، در پلتفرم‌هاي خارجي استفاده مي‌شود؛ اما درصد بسياري از اين محتوا را مردم خودمان توليد مي‌کنند و کافي است مدل‌هاي درآمدي مناسبي براي توليد محتوا در کشور وجود داشته باشد. زيرساخت‌هاي توليد محتوا در کشور وجود دارد، اما نياز است پلتفرم‌هاي ارائه محتوا توسعه پيدا کنند.


صمدي به برگزاري کنسرت‌ها و برنامه‌هاي آنلاين در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: استقبال از کنسرت‌ها و برنامه‌هاي آنلايني که در  دوران کرونا برگزار شد، بيش از انتظار ما بود. به عنوان مثال، ميزان استقبال در کنسرت شجريان، چند برابر پيش‌بيني ما بود.


معاون ديجيتال ايرانسل، سه مرحله را براي موفقيت در توليد و ارائ? محتواي داخلي ضروري دانست و گفت: نخستين مرحله اين است که پلتفرم‌هاي مناسب با ظرفيت بالاي خدمات، شکل بگيرد. البته که اين کار هزين? بالايي دارد. بنابراين بايد سرمايه‌گذاران بزرگ وارد شوند، اما مطمئن باشند، سرماي? آنها برمي‌گردد. مرحله دوم، ترسيم طرح‌هاي تجاري مختلف است تا به توليد محتواي خوب در کشور کمک کند. مردم براي محتواي باکيفيت پول مي‌دهند. وي افزود: مرحله سوم هم تشويق مردم به استفاده از پلتفرم‌هاي کاربرمحور است.


صمدي تصريح کرد: توليد محتوا بايد اقتصادي باشد و نبايد به صرف حمايت از مصرف‌کننده و محصولات فرهنگي، سياست اشتباهي را در کشور پايه‌گذاري کنيم که منجر به ايجاد هزينه‌هاي ديگر شود.


وي افزود: در حال حاضر، متولي صدور مجوز توليد محتوا در کشور مشخص نيست، سياست‌گذاري مشخصي براي آن وجود ندارد و توليدکنند? محتوا بايد به سازمان‌ها و ادارات مختلفي جواب پس بدهد. بايد اجازه دهيم پلتفرم‌هاي مختلف ايجادشوند و رشد کند و از ابتدا، رويکرد سلبي نداشته باشيم تا افراد براي ورود به اين حوزه، ترغيب شوند.


معاون ديجيتال ايرانسل از نهادهاي مختلف خواست تا فضاي توليد محتوا را تسهيل کنند و گفت: اگر فضاي کار براي توليد محتوا راحت باشد، خواهيد ديد چقدر توليدها بهتر و بيشتر مي‌شود.


همچنين مديرعامل شرکت شاتل در اين نشست، استفاده مشترکان از اينترنت داخلي در حال حاضر را دو برابر بيشتر از سال گذشته اعلام کرد و گفت: با توجه به افزايش تقاضا براي استفاده از محتواي داخلي، اگر توليدات بهتر و بيشتري وجود داشته باشد و انحصار توليد از بين برود، حتماً استفاده از محتواي داخلي هم بيشتر مي‌شود.


رئيس هيأت مدير? سامان? VoD نماوا نيز با تأکيد بر وم به‌روزرساني مقررات موجود در اين زمينه، افزود: الان 20 سال است که شبک? نمايش خانگي فعال است و از همان روز اول، توزيع غيرمجاز وجود داشته است. قانون بايد براي برخورد با متخلفان، به‌روزرساني شود و قانون 20 سال پيش، به درد امروز نمي‌خورد. براي اينکه بتوانيم از حقوق مؤلف دفاع کنيم، بايد قانوني بنويسيم که در 20 سال آينده هم قابل ارجاع و استفاده باشد.


منبع: خبر آنلاين


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

تلگرام بکس Tony nedadarman Marcus تابلو فرش ماشيني و دستباف قطره ي شبنم Justin جنگ تحميلي جاذبه هاي گردشگري نقاط مختلف دنيا و اطلاعات سفر سايت نمونه انشاء با موضوعات مختلف براي تمامي پايه هاي تحصيلي